تبلیغات
« ستاد سراوان » - در راه خدا انفاق کنید/زراعت کنید وتا می توانید نهال بکارید /راهیان نور از منابع مهم در نگهبانی از ارزش ها دفاع مقدس و نظام می باشد

با سلام و صلوات بر محمد وآل محمد (ص)، نمازعبادی سیاسی جمعه شهرستان سراوان به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای دهقان امام جمعه شهرستان سراوان در مورخه 1393/12/15 برگزار گردید.


با سلام و صلوات بر محمد وآل محمد (ص)، نمازعبادی سیاسی جمعه شهرستان سراوان به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای دهقان امام جمعه شهرستان سراوان در مورخه 1393/12/15 برگزار گردید.

در ابتدای خطبه اول نماز جمعه، حجت الاسلام و المسلمین دهقان تمامی نمازگزاران را به تقوای الهی و پرهیزکاری دعوت کردند؛ و فرمودند که تقوا موجب می شود که  پایبندی هر چه بیشتر انسان به واجبات دین و دوری از گناهان می شود و دیگر در میسر خطا و آلودگی حرکت نمی کند. تقوا همچون دژ مستحکمی است که انسان را در برابر وسوسه های شیطان ودشمنان اسلام حفظ می کند. پیامبر اسلام (ص) می فرمایند: به کسی که تقوا روزی داده شود به او خیر دنیا وآخرت روزی داده میشود.

خطیب جمعه موضوع خطبه اول را احسان و نیکو کاری و انفاق در راه خداوند از منظر آیات و روایات بیان کردند در همین رابطه به بیان آیه 195 سوره بقره با مظامین زیر پرداختند.

«و أنفقوا فی سبیل الله و لا تلقوا بأیدیکم إلی التهلکة و أحسنوا إن الله یحبّ المحسنین»

و در راه خدا انفاق کنید و خود را به دست خود به هلاکت میفکنید و نیکی کنید که همانا خدا نیکوکاران را دوست می‏دارد.

 این آیه پس از آیه جهاد آمده است چه ربطی بین انفاق و جهاد فی سبیل الله است؟ این نشان می‏دهد که باید همزمان، انسان با جان و مال خود در راه خدا انفاق کند اینکه جهاد نیاز به مال دارد و بدون انفاق مال، جهاد امکان پذیر نخواهد بود. اگر رسول خدا صلی اللّه علیه و آله در آغازکار احتیاج به شمشیر علی علیه‏السلام داشت قطعا نیاز به اموال خدیجه سلام اللّه علیها نیز داشت، و هر دو باهم، به کمک رسالت آمدند و اسلام را به پیروزی رساند از آن که بگذریم، گذشتن از جان نیز انفاق به حساب می‏آید، زیرا جهادگر از جان خود که مایه زندگی و حیات است می‏گذرد. ولی در مورد انفاق و گذشتن از مال خداوند می فرماید: خود را با دست خود به هلاکت نیاندازید، و من بر این باورم که خداوند در هر دو کار یعنی گذشتن از جان و از مال ما را دستور می‏دهد که خود را به هلاکت نیندازیم.
مقصود از این جمله چیست ؟ برخی خیال می‏کنند که خداوند در مورد جهاد ابتدائی نیز می‏خواهد ما را نهی کند از این که خود را به کشتن بدهیم و همین آیه را مورد استدلال قرار می‏دهند که امام حسین علیه‏السلام نمی بایست خود را به هلاکت بیندازد با اینکه مطمئن بود که با عدد اندک نیروهایش توان مقابله با آن ارتش تا دندان مسلح را نداشت. اینها قطعا در جهل فرو رفته‏اند و غرض از آیه را هرگز نفهمیده‏اند. در صورتی می‏توان گفت که نباید خود را به کشتن دهیم که در مقابل پس انداز درستی نداشته باشیم و با این تجارت بزرگی که امام حسین علیه‏السلام کرد، ارزش دارد که انسان خود و تمام فرزندان و بستگانش را هم به کشتن وادارد. زیرا اگر جان خود را از دست می‏دهد هدف خود را نگه می‏دارد و هدف آنقدر والا و مقدس است که تمام اولیای خدا جان و مال خود را فدایش کردند.

انفاق به طور کلی سبب پیشگیری از هلاکت جامعه و سبب نجات جامعه از مفاسد اجتماعی می شود وقتی ما به محرومین و مستمندان جامعه کمک کنیم در ما کمتر شاهد مفاسد اجتماعی خواهیم بود. پیامبر عظیم الشان اسلام می فرمایند: احسان یعنی خدا را آنگونه پرستش وعبادت کنید که گویا خداوند با عظمت را در مقابل خود می بینید. اگر شما نمی بینید خداوند من و شما را می بیند. و در ادامه خطیب جمعه به تفسیر آیه 10 سوره منافقون که در رابط با انفاق است با مضامین زیر بیان فرمودند.

وَ أَنفِقُوا مِن مَّا رَزَقْنَكُم مِّن قَبْلِ أَن یَأْتىَ أَحَدَكُمُ الْمَوْت فَیَقُولَ رَب لَوْ لا أَخَّرْتَنى إِلى أَجَلٍ قَرِیبٍ فَأَصدَّقَ وَ أَكُن مِّنَ الصلِحِینَ

از آنچه به شما روزى داده ایم انفاق كنید، پیش از آنكه مرگ یكى از شما فرا رسد، و بگوید پروردگارا! چرا مرا مدت كمى به تاخیر نینداختى، تا صدقه دهم و از صالحان باشم« !

این آیه به مؤمنان ، دستور انفاق در راه خدا را صادر كرده ، مى فرماید: «از آنچه به شما روزى داده ایم انفاق كنید پیش از آنكه مرگ یكى از شما فرا رسد و بگوید: پروردگارا! چرا مرگ مرا مدت كمى به تاخیر نینداختى تا انفاق كنم و از صالحان باشم.» گرچه بعضى امر به انفاق را در اینجا به معنى وجوب تعجیل در اداى زكات تفسیر كرده اند ولى روشن است كه منظور آیه هرگونه انفاق واجب و مستحب را كه وسیله نجات انسان در آخرت است ، شامل مى شود

جالب اینكه: در ذیل آیه مى گوید: «من انفاق كنم و از صالحان شوم» این تعبیر بیانگر تاثیر عمیق انفاق در صالح بودن انسان است، جمله «من قبل ان یاتى احدكم الموت» اشاره به قرار گرفتن انسان در آستانه مرگ و ظاهر شدن علائم آن است، زیرا این سخن را انسان بعد از مرگ نمى گوید بلكه در آستانه مرگ مى گوید.

تعبیر به «مما رزقناكم» (از آنچه به شما روزى داده ایم) علاوه بر اینكه منحصر به اموال نیست، بلكه تمام مواهب را دربر مى گیرد، بیانگر این حقیقت است كه همه اینها از ناحیه دیگرى است و چند روزى این امانت نزد ما است، بنابراین بخل ورزیدن چه معنى دارد؟ به هر حال بسیارند كسانى كه وقتى چشم برزخى پیدا مى كنند و خود را در آخرین لحظات زندگى و در آستانه قیامت مى بینند، و پرده هاى غفلت و بیخبرى از جلو چشمان آنها كنار مى رود، و مى بینند باید اموال و سرمایه ها را بگذارند و بروند بى آنكه بتوانند از آن توشه اى براى این سفر طولانى برگیرند، پشیمان مى شوند، و آتش حسرت به جانشان مى افتد، و تقاضاى بازگشت به زندگى مى كنند، هر چند بازگشتن كوتاه و گذرا باشد، تا جبران كنند، ولى دست رد بر سینه آنها گذارده مى شود، چرا كه سنت الهى است كه این راه ، بازگشت ندارد..

دراین باره امام باقر(ع) می فرماید: دو گرگ که یکی در اول گله و دیگری در آخرش قرار بگیرند این دو گرگ به انسان آنقدر ضرر و زیان به انسان نمی رسانند، که مال پرستی و جاه طلبی به انسان زیان می رساند.

بزرگان دین توصیه کردند که انفاق کنید در راه خدا چرا که انفال و تعجیل در پرداخت زکات وخمس تآثیر عمیقی در صالح بودن انسان دارد

خطبه دوم

خطیب نماز جمعه در آغاز خطبه دوم اشاره به عنوان روز های این هفته پرداختند از جمله 15 اسفند که به عنوان روز درختکاری نامیده شده است و آغاز هفته منابع طبیعی را گرامی داشتند و این روز را به کسانی که در این بخش مشغول به کار هستند خدا قوت گفته وتوفیق روز افزون را برای آنان ارزو داشتند در این رابطه حدیثی از پیامبر اسلام(ص) بیان فرمودند: تا می توانید زراعت کنید وتا می توانید نهال بکارید به خدا سوگند عملی حلال تر و پاکیزه تر از این کار نیست. بخصوص درختان ثمره دار و میوه دارند و کسانی که درختان میوه دار را قطع می کنند خداوند برای آنها عذابی فرو خواهد فرستاد. در ادامه فرمودند که در این هفته ما روزاحسان نیکو کاری  را در پیش داریم و مردم را به احسان و نیکوکاری دعوت کردند و بیان داشتند: که احسان و نیکوکاری از پسندیده ترین اعمال در نزد خداوند است.

حضرت فاطمه (س) می فرمایند: 3 چیز از نظر من محبوب است . 1- تلاوت کتب خدا 2- نگاه کردن به چهره نورانی پیامبر 3- انفاق در راه خداوند. ودر جای دیگر می فرمایند: کسی که غم و اندوهی از یک مومن بردارد خداوند  غم و اندوه را در روز قیامت از او دور  خواهد  کرد. و همچنین می فرمایند : صدقه خشم پروردگار را از انسان دور خواهد کرد.

12 اسفند به عنوان روز ملی راهیان نوراز طرف مسئولان این امر و عزیزان سپاه پاسداران  نام گذاری شده است تا دفاع مقدس وایثارگریهای سربازان انقلاب ونظام فراموش نشود. تشکیل حرکت شکل گیری راهیان نور برای مردم وخانواده های شهدا و حضور آنها در مناطق جنگی ومشاهده چگونگی شجاعت و شهادت طلبی سربازان انقلاب بسیار حرکت ارزشمندی می باشد. رهبر ما حضرت ایت الله خامنه ای در این باره می فرمایند: راهیان نور حرکتی جهادی وخود جوش از سوی مردم ایران اسلامی با همراهی و حمایت مسئولین ذی ربط می باشد راهیان نور از منابع مهم در نگهبانی از ارزش ها دفاع مقدس و نظام می باشد. این جا هم کربلای ایران وانقلاب می باشد که الهام گرفته از کربلای امام حسین است.

 در پایان خطیب جمعه به بیان شعار سال که مقام معظم رهبری در اول هر سال به عنوان رویکرد مسئولین و مردم در جهت حرکت به سمت وسوی الویت نظلم تعبین می کنند. شعار امسال ، سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی ومدیریت جهادین نامیده شده است. باید همه مردم و مسئولین محاسبه کنند که چه میزان در راستای این شعار حرکت کرده اند. رهبر ما که در جهان، رهبریت بی نظیر دارند و دلسوز و خیر خواه جامعه وبر اساس مبنای اسلام رهبری می کنند پیشاپیش مسائل جامعه را پیش بینی می کنند و راه ومسیر را برای ما تعیین می کنند . ما چقدر در این مسیر حرکت کرده ایم؟ چقدر در مسیر اقتصادی و  اقتصاد مقاومتی گام برداشته ایم ؟ و با شناخت صحیح از منابع وامکانات وشرایط منطقه ای چه تحریم های برداشته شود و چه تحریم های برداشته نشود؟ واین شعار به عنوان یک راهبرد مهم باید در ایران اسلامی مطرح باشد، باید تلاش کنیم در این جهت گام های مؤثر برداشته شود در سایه اقتصاد مقاومتی ما باید شاهد توانمندی نیروهای درونی باشیم وتقویت اقتصادی به معنای حمایت ازنیروهای درونی است باید از نیروهای خلاق که کار آفرینی می کنند حمایت جدی از طرف مسئولین شود.در مسائل فرهنگی ما باید کاری کنیم که نظام ما در راستای آن ارزش ها و آرمانهای که شهدای عزیز جان خود را فدا کردند حرکت کنیم.در مسیر اطاعت االهی در مسیر پایبندی به حجاب و عفاف در مسیر عزت اسلام گام برداریم.
آخرین مطالب
آرشیو مطالب