تبلیغات
« ستاد سراوان » - برگزار جشن ولادت امام محمد باقر(ع) در شهرستان سراوان جشن ولادت امام  محمد باقر(ع) روز 31فروردین  ماه با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا دهقان امام جمعه محترم این شهرستان در مسجدجامع علی بن ابیطالب(ع) برگزار شد.


دهقان افزود:امام باقر(ع) از شخصیتهای بر جسته ی  جهان اسلام است که نقش بسیار مؤثری در حفاظت و حراست از دین خدا و سنت رسول گرامی اسلام داشته است چراکه در آن زمان شبهات فراوانی به وجود آمد و بر همین اساس مناظرات زیادی برای رفع شبهات و اثبات دین اسلام بین علماء مسیحی و یهودی و زرتشتی و دیگر ادیان و فرقه های ایجاد کردند.و آن حضرت براساس مبانی روشن قرآن و سنت پیغمبر به نیکی به آنها جواب دادند.و این خود باعث شد که آنها در برابر حضرت سر تعظیم فرود آورند.

وی در ادامه  اشاره به سخنان حضرت داشتند که از امام باقر (ع) سخنان بسیار زیبا و ارزشمندی به یادگار برای ما باقی مانده است یکی از آن سخنان گرانبها توصیه امام به ما اینکه نسبت به اهل و اعیال مان خوشرفتار باشیم و یکی دیگر از سخنان زیبای ایشان حدیث مشهور یست که می فرماید اسلام برپنج پایه است بنی الا سلام علی خمس علی الصّلوه والزّكوه والصّوم والحجّ والولایه ولم یناد بشیء كما نودی بالولایه ؛1 اسلام بر پنج پایه استوار گردیده است: بر نماز و زكات و روزه و حج و ولایت. کافى،ج 2، ص21، ح 8

 «ولایت» یكی از اركان اصلی و آموزه های اساسی دین مبین اسلام، و بلكه به تعبیری، اصلی ترین و اساسی ترین آموزه آن است.

امام جمعه محترم شهرستان در ادامه گفت که ماه ماه پرفیضیلت و پر خیروبرکتی می باشد ماهی که  آن را بعنوان ماه خدا می شناسند رسول خدا در این باره می فرماید «رجب شهر الله و شعبان شهری و رمضان شهر امتی » ماه رجب، ماه خداست و ماه شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امتم .

از حضرت سؤال شد: ما معنی قولک رجب شهر الله » ؟ چه معنا دارد سخنت که فرمودی ماه رجب ماه خداست؟ حضرت پاسخ داد: «لانه مخصوص بالمغفرة، فیه تحقن الدماء و فیه تاب الله علی اولیائه و فیه انقذهم من ید اعدائه » زیرا ماه رجب ویژه آمرزش و مخصوص مغفرت است . در این ماه خونی ریخته نمی شود (حتی در جاهلیت نیز ماه رجب جزء ماه های حرام به حساب می آمد و جنگ و خونریزی در آن تعطیل می شد) و در این ماه، خداوند اولیا و محبینش را مورد آمرزش قرار می دهد و توبه شان را می پذیرد و آنان را از دشمنانشان می رهاند . سپس فرمود:

«من صام کله استوجب علی الله ثلاثة اشیاء: مغفرة لجمیع ما سلف من ذنوبه و عصمة فیما بقی من عمره و امنا من العطش یوم الفزع الاکبر» هر که تمام این ماه را روزه بدارد، سه چیز از خدایش دریافت می کند:

1 - آمرزش برای تمام گناهان گذشته اش .

2 - مصونیتی برای باقی مانده از عمرش .

3 - ایمنی از تشنگی روز قیامت .

امام کاظم (ع) می فرماید: «رجب نهر فی الجنة اشد بیاضا من اللبن و احلی من العسل، من صام یوما من رجب سقاه الله من ذلک النهر» رجب نام رودی است در بهشت که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین تر است، هر که یک روز از ماه رجب را روزه بدارد، خداوند از آن نهر به او عطا کند .
آخرین مطالب
آرشیو مطالب